Zabytki

Starówka  

Rynek w Kaliszu to miejsce, gdzie od zawsze toczyło się życie miasta. W centralnym jego punkcie znajduje się otoczony licznymi i urokliwymi kamieniczkami neorenesansowy ratusz, wybudowany w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Na samej górze placówki wybudowana jest wieża, dzięki której możemy podziwiać panoramę miasta. Po drodze na sam szczyt znajdziemy ekspozycję ukazująca historię Kalisza. 

Katedra św. Mikołaja

Miejsce sakralne ufundowane przez słynącego ze swojej szczodrości dla kościoła księcia Bolesława Pobożnego w XIII wieku. To miejsce to nie tylko warte uwagi sklepienie gwiaździste czy polichromia ze scenami z życia fundatora, ale także ciekawa historia. Jeszcze 50 lat temu wisiał w nim obraz Rubensa zatytułowany „Zdjęcie z krzyża”. Niestety, nie wiadomo, co stało się z dziełem słynnego malarza. Spekuluje się, że spłonął w pożarze. Jednak pojawiają się również głosy, że został skradziony, a ogień był tylko przykrywką. Dzisiaj można podziwiać wiernie odwzorowaną kopię. 

Baszta Dorotka  

Spacerując po parku miejskim, na tyłach Bazyliki św. Józefa, znajduje się najbardziej baśniowe miejsce województwa wielkopolskiego. Półokrągła baszta z przełomu XIV i XV wieku skrywa w środku legendę o Dorotce, a także Centrum Legend i Baśni w Kaliszu. Niegdyś była częścią fortyfikacji jednego z najstarszych miast Polski. Udostępniona dla zwiedzających jest od kwietnia do października. Zaraz obok baszty znajduje się Sanktuarium Św. Józefa ze skarbcem pełnym dzieł sztuki i relikwii.

Muzeum im. G.J. Osiakowskich

Miejsce absolutnie wyjątkowe. Każdy z poszczególnych eksponatów znajdujących się w tym niecodziennym muzeum ściśle związany jest z miastem i jego dawnymi dziejami. Dzięki temu tworzą spójną całość i pozwalają poczuć ducha czasów słusznie minionych. Lokalizacja muzeum nie jest przypadkowa, bowiem znajduje się w centrum średniowiecznego oraz współczesnego miasta, które było na skraju dawnej dzielnicy żydowskiej. 

Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu

Dawny kaliski Gród Piastów, którego centrum znajdowało się na Zawodziu (dzisiejsza dzielnica Kalisza). Prężnie rozwijał się za czasów panowania Mieszka III Starego. Prawdopodobnie był kolebką twórców naszego państwa. Kiedyś otoczony był potężnymi wałami. Obecnie możemy podziwiać zrekonstruowaną bramę wjazdową z palisadą, mostem, wieżą obronną oraz chatkami.

Prehoryłe to nie tylko malownicza wioska – to oaza dla entuzjastów rolnictwa, hodowli zwierząt i miłośników turystyki. Dzięki strategicznemu położeniu w sąsiedztwie Kryłowa i pobliskiego przejścia granicznego w Dołhobyczowie, wioska kwitnie dzięki inwestycjom.

Przeplatając się z Szlakiem Gockim, Prehoryłe kusi miłośników przygód i odkryć. W otoczeniu czekają inne malownicze szlaki turystyczne oraz atrakcje dla tych, którzy pragną zanurzyć się w niezwykłym pięknie tego regionu. A dla tych, którzy pragną jeszcze głębszego zanurzenia w lokalnej kulturze, Gospodarstwo Agroturystyczne „Nad Strugą” to idealne miejsce na pobyt.

Scroll to Top